Гірудотерапія
Гірудотерапія (від лат. hirūdō — «п'явка», від грец. θεραπεία — «лікування»)
— метод лікування різних захворювань людини із застосуванням п'явки Hirudo
medicinalis Officinalis.
Перші відомості про застосування п'явок в медицині з'явилися в літературних джерелах
Стародавнього Єгипту, що датовані 16 століттям до н. е. та настінних розписах в
гробниці фараонів 18-тої династії. Історичні пам'ятки Стародавньої Індії також
свідчать про лікування п'явками.
Першим дослідником, який намагався визначити і систематизувати лікувальні властивості п'явки, був Нікандр із Колофона (200 – 130 р. до н. е.), тому його прийнято вважати засновником методу гірудотерапії. Послідовниками Нікандра стали Темисон (123-43 рр. до н. е.) та Ібн Сіна (960-1037 рр.). Великий Абу Алі Ібн Сіна лікував п'явками хвороби шкіри. Аналіз із зазначенням захворювань, при яких використовувалася гірудотерапія, ми знаходимо також в роботах Гіпократа.
В історії гірудотерапії інтереси до методу змінювалися періодами забуття. В епоху Відродження п'явка, як і кровопускання, отримує належне визнання. А розквітом цього методу лікування можна вважати 18-19 століття, коли навіть великі російські лікарі М.І. Пирогів і Г.А. Захар'їн вказували в своїх роботах на ефективність п'явки в лікуванні багатьох захворювань. В той час в Росії експорт п'явок за кордон здійснювався нарівні з вивезенням зерна і був важливою статтею державного доходу. У Франції потреба в п’явках становила 20-30 мільйонів особин на рік, в Англії - 7-9 мільйонів, в Росії - 27 мільйонів.
У 20 столітті почали проводити наукові дослідження, щоб пояснити, чому п'явка має цілющі властивості. Виявилося, в секреті її слинних залоз міститься більше 80-ти біологічно активних речовин, які в комплексі позитивно діють на організм людини. Сьогодні завдяки унікальним цілющим властивостям п'явки, спектр її застосування в медицині величезний. Гірудотерапію успішно використовують при захворюваннях суглобів та шкіри, тромбофлебітах і травмах, варикозному розширенні вен і фурункулезах, в стоматологічній практиці і пластичній хірургії. Практикується призначення п'явок в неврології, офтальмології, урології, гінекології.
Оцінили практичні можливості методу гірудотерапії і косметологи. П'явка здатна відновлювати мікроциркуляцію в шкірі, активізувати лімфодренаж, стимулювати процеси оновлення шкіри. Показаннями для лікування п'явками в косметології стали вугрі, постакневі рубці, розацеа, різні форми випадіння волосся, вікові зміни шкіри.
Медичне НВО «БІОКОН» займається вирощуванням п'явки за унікальною технологією замкнутого життєвого циклу (міжнародний патент МНВО «БІОКОН»).